TR EN
menu-bar menu-bar
TEKLİF İSTE
TEKLİF İSTE
ara-icon
mail-icon
arama-icon
kapat-icon
TEKLİF FORMU
TEKLİF İSTE
ara-icon
+90 216 399 0 333
mail-icon
info@dinarsportif.com.tr
arama-icon
kapat-icon
TEKLİF FORMU

Kapalı Halı Saha

İKİ AYAKLI SİSTEM


 

1. Betonarme Hatıl Yapılması : 80cm x 80cm Kesitinde hatıl betonu için çift yüzeyli ahşap kalıp kurulup, kalıp içerisine Ø14 çaplı iki alt, iki üst demir donatı yerleştirilir ve 20 cm ara ile Ø8 çaplı etriye dönülür. Beton atılmadan önce taşıyıcı makasların konacağı hatıl üzerine 12 mm kalınlığında ankraj sacları konulur. Bu sac plakalar özel cıvatalar ile betona sabitlenir. BS25 beton dökülerek hatıl tamamlanır.

 

2. Hatıl Kazısı Yapılması : Mevcut alanda aplike edilen halı sahanın hatıl betonunun yapılması amacı ile makine marifeti ile hatıl kazısı yapılır, kazıdan çıkan toprak sahadan uzaklaştırılır.

 

3. Mıcır Serilmesi ve Sıkıştırılması : Hatıl betonu tamamlandıktan sonra 5-10 cm yüksekliğinde 4no’lu mıcır makine ile serilip uygun tonajdaki silindir ile sıkıştırılır. Serilip sıkıştırılan mıcır üzerine 5-10 cm yüksekliğinde 3 ve 2 no’lu mıcırlar yine makine ile serilip sıkıştırılır. Sıkıştırılan mıcır tabakaları üzerine 10 cm yükseklik sağlayacak şekilde 1 numaralı mıcır serilir. Zemin tesviyesi mastar ile kotuna getirilerek suni çim halı serilme aşamasına getirilir.

 

4. Çelik Konstrüksiyon Yapılması : Ø89×3 mm borudan karşılıklı olarak yapılan taşıyıcı makaslar içerisine, Ø42 mm borular diyagonal olarak monte edilir. Taşıyıcı makaslar, hatıl betonun üzerine daha önce hazırlanmış olan 10-12mm kalınlığındaki sac plakalara cıvata ile tespit edilir. Taşıyıcı makaslar, yatay olarak alttan ortadan ve üstten 3 sıra şeklinde Ø42 mm boru ile kaynak ile tespit edilir. Konstrüksiyonun uzun kenarına 3 sıra rüzgar bağlantısı Ø42 mm borudan kaynaklanarak monte edilir. Gövde makaslarına, (sahanın genişliğine göre 12mt-15mt arası) radus verilir. Ø76 mm borudan gövde makaslarının arasından Ø32 mm borular ile çapraz ve diyagonal bağlantılar kaynak ile sabitlenir. Gövde makaslar üzerinden aralıklar ile Ø32 mm borular vasıtası ile kaynakla sabitlenir. Halı sahaya giriş kapısı konstrüksiyona ilave edilir. Sahaya uygun kale direkleri ve kale ağları yapılır. Konstrüksiyon istenilen renkte endüstriyel boya ile boyanır.

 

5. Tel Çit ve Ağ ile Kaplama Yapılması : Taşıyıcı makaslara, 40×40 mm göz aralığında, 3,5 mm kalınlığında PVC kaplı daldırma galvaniz fens teli ile kaplanır. Sahanın komple çevresine çelik halat gerilir. Fens telinin üstünden başlanarak, sahanın yan kenarları tüm konstrüksiyonu kaplayacak şekilde 72 numaralı 15×15 cm göz aralıklı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır. Kale arkaları ise çift kat olarak 12×12 cm göz aralığında 72 numaralı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır.

 

6. Aydınlatma Yapılması  : Gövde makaslarının 8 mt yüksekliğine monte edilmek üzere 400W Metal Halide projektörler veya Led projektörler karşılıklı olarak konstrüksiyona ilave edilir. Aydınlatma sisteminin kablolama işlemleri ile topraklama işlemleri yapılıp aydınlatma panosuna bağlantıları sağlanır. TSE standartlarına uygun olan tüm malzemelerin montajı tamamlanıp sistem çalışır hale getirilir.

 

7. Branda ile Konstrüksiyonun Kaplanması : 1.100Dteks, PVC özel laklı, sıcak soğuk hava dirençli,650 gr/m2 ağırlığında, 2 yıl işçilik garantili, 5 mm bağlama urganı ve emniyet kemeri sahanın kenarına köprülü sistem ile kaplanır.

 

8. Enerji Hattı Çelikmesi  : Kapalı halı sahasistemin çalışır hale gelmesi için gerekli olan enerji mevcut bir hattan kablolar vasıtasıyla elde edilir. Mevcut şartlar içinde kablolama işlemi yeraltından gerçekleştirilir.

 

9. Suni Çim Halı Serilmesi : Kapalı halı saha yapımının son aşaması olan suni çim halı serilmesi ile halı saha tamamlanır. Halı sahalara tavisye ettiğimiz sentetikçim halı olarak  55mm suni çim halı öneriyoruz. 60mm, 50mm ve 40mm sentetik çim halı modellerimiz den de halı saha uygulamalarımız mevcuttur. Suni çim halı modelleri fibrile, monofilament ve çift renk olarak da sınıflandırılır.

ÜÇ AYAKLI SİSTEM

ÜÇ AYAKLI SİSTEM ( UZAY ÇATI)

1-BÖLÜM ALT YAPI İŞLERİ;

 

a) Hafriyat: Halısaha yapılacak zemin hafriyatı alınarak sıfır kodlu hale getirilir.Saha etrafına çevre hatıl için 80 cm genişliğinde 50cm derinliğinde temel kazılır.

b) Çevre Hatıl Betonu:Saha etrafına uzun kenar 80cm genişliğinde 50 cm derinliğinde,kısa kenar 50cm genişliğinde 50cm derinliğinde kalıp bağlanır.İçerisine 14 ve 10 Q luk demir çubuklar kullanılarak hasır yapılır.

c) Çevre kalıplara C20 Hazır beton dökülür.

 

2-BÖLÜM ÇEVRE DİREKLER ve TEL ÇİT İŞLERİ,BRANDA,AĞ

 

a) Çevre hatıl içerisine yerleştirlen ankrajlara (3’lü UZAY KAFES Sistemimizin kar yükü rüzgar hızı hesaplanmıştır)….. yüksekliginde 76×3 ayak makaslar,yan ve tepe makası arkası 48×3 önü ise 60×3 borulardan meydana gelip 3lü uzay kafes sistemi taşıyıcılar meydana getirilecektir.Üst yatay borular 42×3,orta ve alt yatay borular 60×3 kalığınlığında olacaktır.(yükseklik kapalı halısahanın en ölçüsüne göre değişiklik gösterebilir)

b) Kapalı halısaha da iki kenar ve orta merkeze yatay boru baglantılı çapraz takviye yapılacaktır.

c)Aydınlatma için Saha makaslarına aralıklı konsol yapılacaktır.

d) Sahaya 1 adet menteşeli kapı yapılacaktır.

e) İki adet kale direği yapılacaktır.76×3 kalınlığında borulardan meydana gelecektir.

f) Tüm demir imlatlarına özel yapım metalik gri boya uygulanacaktır.

g) Tel örgü 3m yüksekliğinde 50×50 3mm galvanizli yada pwc tel örgü çevrilecektir.

h)Kale arkaları 10-12 m yüksekliğinde çifti 15×15 cm göz aralığında %100 naylon iplikten yapılmış file ile kaplanacaktır.(Kale arkasına çekilecek ağ kale arkası telin önüne kadar çekilecektir.(paraşüt ipi kalitesindendir)

ı) Kaleler 12×12 cm göz aralığında 4mm%100 naylon (paraşüt ipi) el örmesi file ile kaplanacaktır.

j) Kullanılacak projektörler 20-24 adet 400w metal Halide projektör kullanılacaktır.

k) Branda DN100DTEX pwc özellaklı ,sıcak soğuk hava dirençli 650/m2 ağırlıgında her makas taşıyıcısa bağlanacak şekilde kaplanacaktır.Renkler müşteri istegine göre uygulanacaktır.

KARBOLINE KAPLAMA

KARBOLINE KAPLAMA

BRANDA KAPLAMA

BRANDA KAPLAMA

KAPALI HALI SAHA

Kapalı Halı Saha Yapımı Ve Maliyeti

Toplumda kapalı halı saha şeklinde anılan kapalı sahalarda, sahanın yanları ve üzeri özel hesaplamalara göre kapatılmaktadır. Farklı çeşitlerde yapılabilen kapalı sahalar isteğe göre açılır ya da kapanır şeklinde yapılabilmektedir. Kapalı saha yapımı için en temel kriter, çelik konstrüksiyondur. Çünkü çelik konstrüksiyonlu halı saha yapımında, doğal şartlara dayanıklı olacak malzemeler kullanılmaktadır.

Kapalı Halı Saha Yapım Aşamaları

Kapalı halı sahalar 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Uzay çatı denen üç ayaklı sistem, karbonline sistem ve branda kaplama sistemi olarak yapılan kapalı halı sahaların yapılacağı bölge, zemini, sahanın metrajı, aydınlatması, suni halı tercihi, elektrik sistemleri gibi özelliklerine göre maliyeti de değişmektedir.

Dinarsportif tarafından sizlere en uygun kapalı saha maliyeti sunulmaktadır. Sizlerin tercihine göre hangi tür kapalı halı saha yapılacak ise o işlemin aşamalarına göre halı saha maliyetinde de değişiklikler görülmektedir. Kapalı halı sahanın yapımında belirli aşamalar takip edilmektedir.

Altyapı İşlemleri

Kapalı halı saha nereye yapılacak ise o alanda aplikasyon çalışması yapılmaktadır. İşlemin yapılacağı mevcut zemin, greyder ya da kepçe ile sıfır kotuna getirilmektedir. Alanın çevresine 30 cm derinliğe sahip olan temel kazılarak belirlenen boyutlarda ahşap kalıplar yapılmaktadır.

Genelde sahanın yapılacağı alana göre değişiklik olsa da, kısa kenarda 50 x 50, uzun kenara ise 70 x 50 boyutlarında ahşap kalıplar yapılır. Kısa kenarda bulunan ahşap kalıplar için 12 mm çapında 6 tane tevzi demirleri ve 8 mm boyutunda etriyeler kullanılır. Uzun kenarlar için ise 12 mm çapında hem alta hem de üste gelecek şekilde tevzi demiri ile 8 mm etriye kullanılır.

Drenaj işlemi için hatılın içerisine PVC boru yerleştirilmektedir. Bu işlem ile zemine gelecek olan su toplanır ve saha dışına kolaylıkla boşaltılır. Bu işlem sonrasında ise beton hatıl oluşturulur ve sıkıştırılır.

Demir – Çelik İşlemleri

Kapalı halı saha yapımında ikinci aşama, demir – çelik konstrüksiyon işlemleridir. Çevre hatılın içine yerleştirilmiş olan plakaların üzerine 4 metre yüksekliği bulunan borular monte edilmektedir. Monte işleminden sonra üzerine 10 mm boyutunda saç plaka sabitlenir.

Eşit aralıklar ile yerleştirilmiş olan plakaların üzerine, daha önceden imal edilmiş olan 4 metre yüksekliğinde 114 x 3 mm borular şeklinde yapılan ana kolon taşıyıcısı dikmeler ile sabitlenir. Ana kolon makasların arası diyagonal çaprazlar ile desteklenir.

Montaj işleminden sonra yapılmış olan makasların üstüne aşık boruları atılır ve tamamen sabitleştirilir. Yapılan kapalı halı sahanın başında, ortasında ya da sonunda olmak kaydı ile 3 tane rüzgar bağlantı boruları atılmaktadır.

File ve Tel Örgü İşlemleri

Kapalı halı sahanın en önemli aşamalarından biri de file ve tel örgü işlemleridir. Halı sahaların etrafı 3 metre yüksekliğinde ve 3,6 mm kalınlığında PVC kaplı tel örgü ile kaplanmaktadır. 5 mm çelik halat gerdirilen klesmenler sabitlenir. Kalelerin fileleri 12 x 12 cm, sahanın yanları 12 x 12 cm ve sahanın üst kısmı 15 x 15 cm göz aralığında ve polyamid iplikten yapılan file ile kaplanmaktadır.

Suni Çim Halı Uygulanması

Kapalı halı saha yapımında mıcırlı olan zeminin üzerine ısıtılan keçe serilmektedir. Seçmiş olduğunuz sentetik çim halı, keçenin üzerine serilir. Ek kısımlar ise özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Sahanın çizgileri de ölçülere uygun olarak belirlenir ve granül ile kum dolgu işlemi yapılarak zemin işlemi tamamlanmış olur.

Aydınlatma İşlemleri

Sahanın kenar kısımlarına yerleştirilmiş olan merdivenli borular üstüne projektörler yerleştirilmektedir. Yerleştirilen projektörlerin sayısı, sahanın büyüklüğüne göre değişmektedir.

Kapalı Halı Saha Maliyetini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kapalı halı saha maliyetinin ne kadar olacağı kullanılacak olan malzemelere göre değişmektedir. Beton ile demir maliyeti sabit olsa da, işlemi yapan firmalara göre fiyatlar farklılaşmaktadır. Kapalı halı saha maliyetini etkileyen en önemli etken alt yapı maliyetidir.

Halı saha için seçilen çim de önemlidir. Kaliteli ve uzun ömürlü olan kapalı halı sahaya sahip olmak isteyen kişiler, en kaliteli çimleri tercih etmektedir. Genel olarak 55 mm hav boyunda sentetik çim halılar kullanılmaktadır.

Kapalı halı sahalar için sentetik çim halının yan malzemeleri de fiyatları etkilemektedir. Sentetik çim halıların sahaya yapıştırılması için ortalama olarak 10 set yapıştırıcı kullanılmaktadır. Bu da maliyeti etkileyen en önemli etkenlerden biridir.

Sentetik çim halı yapımında dolgu malzemeleri de önemlidir. Halıya ilk olarak silis kum dolgusu yapılmaktadır. Kum dolgu işlemi, kapalı halı saha maliyetini önemli ölçüde etkilemektedir. Özel olarak paketlenen çuvallarda alınmaktadır. Kumun rengine göre fiyat da değişmektedir.

Kapalı hala saha yapımında kullanılan ana malzemelerden biri de demir boru profilleridir. Firmamız bu konuda son derece hassas olup kalın demir boru profillerini kullanmaktadır. Kapalı halı saha yapımında ince olan demirler, yıkılma riski taşımaktadır. Kapalı halı saha yapımında çalışanların başarısı kadar kullanılan malzemelerin kalitesi de önemlidir. Bu konuda Dinarsportif firmamıza sonuna kadar güvenebilirsiniz ve istediğiniz gibi bir halı sahaya sahip olabilirsiniz.