TR EN
menu-bar menu-bar
TEKLİF İSTE
TEKLİF İSTE
ara-icon
mail-icon
arama-icon
kapat-icon
TEKLİF FORMU
TEKLİF İSTE
ara-icon
+90 216 399 0 333
mail-icon
info@dinarsportif.com.tr
arama-icon
kapat-icon
TEKLİF FORMU

Suni Çim Yapımı

SUNİ ÇİM YAPIMI


Suni Çim Ne Demektir?

Kullanım amacına göre farklı özellikler sunan suni çimler, hem sportif hem de dekoratif olarak kullanılabilmektedir. Tufting makinesi ile dokunmakta olan saçaklı halıya suni çim denir. Sentetik özel yapım olarak tasarlanan suni çimler yeşil tonlardaki iplikler ile dokunmaktadır.

Tam otomatik bir şekilde dokunan yapay çimler, farklı hav boylarına sahiptir. Monfilament ve fibrile olarak iki farklı iplik modeline sahip olan yapay çim, 5 mm’den başlayarak 70 mm’ye kadar üretilmektedir.

Doğal çimden istenen sonuçların alınmaması nedeni ile alternatif olarak üretilen suni çimler, birçok alanda kullanılabilmektedir. Bakımının kolay olması, aman tasarrufu sağlaması ve maliyetinin düşük olması nedeni ile en çok tercih edilen çim türlerinden biridir.

Hammaddesinde petrol kullanılan suni çimin kullanım süresi de düzenli olarak bakımlar yapılır ise 10 yılı bulmaktadır. Her türlü hava şartlarına karşı da dayanıklı olduğu için Dinarsportif olarak en çok uyguladığımız işlemlerimizden biridir.

Suni Çim Özellikleri Nelerdir?

Suni çimler aşınmalara karşı son derece dayanıklıdır. Ayrıca kayganlığının da az olması nedeni ile pratik bir kullanım sağlar. Suni çimler güneş ışınlarına karşı dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için daima estetik bir görüntü ortaya çıkarır.

Suni çim yapımında kum kullanımı azdır. Bu da maliyeti büyük oranda düşürür. Bakımı da kolaydır. Halı sahaların uzun süre kullanılabilmesi için düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Günümüzde birçok alanda kullanılan suni çimler;

-Koşu yolları

 -Oteller

 -Parklar

 -Kafeteryalar

 -Çocuk oyun alanları

 -Tenis kortları

Alışveriş merkezleri gibi yerlerde daha çok tercih edilmektedir. Bakımı kolay ve kullanım ömrü uzun olduğu için bazen düzenli bakım yapımı ihmal edilmektedir. Ancak düzenli bakım yapılmadığı zaman tamir edilemeyecek duruma gelmektedir.

Dekoratif Amaçlı Olarak Kullanılan Suni Çimler

Suni çimler dekoratif ve sportif amaçlar ile kullanılmaktadır. Peyzaj yani dekoratif amaçlar ile tasarlanan suni çimlerimiz, fibrile ya da monofilament özelliğindeki ipliklerden üretilmektedir. Fibrile olarak tasarlanan dekoratif suni çimler genel olarak kısa hav boyunda üretilir.

Koyu yeşil, açık yeşil, kırmızı gibi renkler ile tasarlanan suni çimler istediğiniz renklerde üretilebilmektedir. Doğal çime çok yakın bir görünüme sahip olan monofilament yapay çimler ise açık ve koyu yeşil iplikler ile üretilmektedir.

Sportif Amaçlar İle Üretilen Suni Çim

Hem monofilament hem de fibrile iplikler ile üretilen sportif amaçlı suni çimler, tenis kortolarında, futbol sahalarında, çok amaçlı sahalarda, golf sahalarında, çim hokeyi alanlarında, ragbi sahalarında ve Amerikan futbolu alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Birçok Spor Federasyonu tarafından da resmi olarak kabul edilen sportif suni çimler, zemin standartlarına tamamen uygundur. Futbol için kullanılacak olan suni çimler, 40 mm – 60 mm hav boylarında tasarlanmaktadır. Yeşil tonlar ile kiremit renkte halılar ile kullanılan suni çim, Amerikan futbolu ile ragbi için de kullanılabilir.

Sentetik tenis kortları için kullanılan suni çimler 20 mm – 22 mm – 26 mm – 30 mm hav boylarında üretilmektedir. Kırmızı, açık ve koyu yeşil renklerde tasarlanmaktadır. Çok amaçlı sahalar için de tenis kortuna benzer zeminler kullanılmaktadır.

Golf alanları için kullanılan suni çimler 10 mm ile 15 mm hav boylarında tasarlanmaktadır. Diğer modellere göre çok daha sıkı dokunan bu modelimiz son derece yoğundur. Golf oyunlarının rahatlıkla oynanabilmesi için özel olarak üretilmektedir.

Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Tasarlanan suni çimlerin uzun süre kullanılabilmesi için bakımlarına dikkat edilmesi gerekir. Zaten uzun ömürlü diye bakımını aksatan kişiler bulunmaktadır. Ancak suni çimlerin gerekli bakımları yapılmadığı zaman kısa sürede kullanılamayacak hale gelir ve tamir edilmesi mümkün olmaz. Bakım aşamasında ilk olarak saha içerisine serilmiş olan kum ile granül dolgunun daha fazla serilmesi ve oturtulması işlemi yapılmalıdır. 1 – 2 ay içerisinde dolgu seviyesi daha da oturarak sağlıklı ve hedeflenen noktaya gelmektedir.

Suni çim işlemi yapıldıktan sonra, 3 ay boyunca 10 günde bir fırçalama işlemi yapılmalıdır. Bu sayede çimlerin daha canlı ve diri olması sağlanır. Bu da kullanım ömrünü uzatmaktadır. Çok fazla sıcaklıktan etkilenen suni çimler için yağmurlu sulama sistemini kullanmanız gerekir. Özellikle yaz mevsiminde 40 derecenin üzerinde görülen sıcaklıklarda çimlerin yapısı bozulur. Bozulmalar başladıktan sonra çimlerin ömrü de kısalacaktır.

Suni çimleri etkileyen önemli unsurlardan biri de, sahaya yakın olan ağaçlardır. Sahaya yakın olan ağaçların kökleri sahaya yansıyarak çimlerin zarar görmesine neden olur. Bunu önlemek için saha kurulumunun ağaçların olmadığı bir alanda yapılması önemlidir.

Suni Çimler Nasıl Temizlenir?

Suni çimleri dış etkenlerden korumanız gerekir. Çalı, yaprak, sigara, toz, toprak ve cam gibi maddeler suni çimlerin üzerinde istenmeyen bir görüntü ortaya çıkarır. Bunun önlenmesi için suni çimlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Öncelikle bu maddeler el ile teker teker toplanarak alan temizlenmelidir. Ayrıca hava emici özelliği olan makineler ile bu maddeler suni çimlerden arındırılır. Bu sayede suni çimler başarılı bir şekilde temizlenerek uzun süre kullanım sağlanır.