TR EN
menu-bar menu-bar
TEKLİF İSTE
TEKLİF İSTE
ara-icon
mail-icon
arama-icon
kapat-icon
TEKLİF FORMU
TEKLİF İSTE
ara-icon
+90 216 399 0 333
mail-icon
info@dinarsportif.com.tr
arama-icon
kapat-icon
TEKLİF FORMU

Tenis Kortu

TENİS KORTU YAPIMI


Tenis Kordu Yapımı

Konu tenis olduğu zaman topun sıçrama özelliği ve oyunun kalitesi çok önemlidir. Uluslararası Tenis Federasyonu ( ITF ) tarafından sınıflandırılmış olan topun yerden sekme hızı ile tenis kordu sınıflandırılmaktadır. Dinarsportif firmamızın geliştirmiş olduğu teknolojik sistemleri sayesinde hem amatör hem de profesyonel tenisçilere uygun oyun kalitesi sunulmaktadır.

Son derece kaliteli olarak sunulan tenis kordu yapımı ile Uluslararası müsabakaların düzenlenmesi de mümkündür. Genel olarak 18 x 36 metre ölçülerinde yapılan tenis kortları farklı zeminler ile yapılmaktadır. Sentetik zeminli olarak tasarlanan tenis kortları, diğer zeminlere göre çok daha avantajlıdır. Bununla beraber maliyetinin de uygun olması, sentetik zeminli tenis kortlarına olan ilgiyi artırmıştır.

Açık Tenis Kortu

Tenis kordu yapımı, zemin seçimine göre farklı gruplara ayrılsa da, temel olarak iki grupta incelenir. Bunlardan ilki açık teni kortudur. Profesyonel olarak düzenlenen tenis müsabakaları, genel olarak tribünü olan açık kortlarda yapılmaktadır.

Portatif ve sabit tribün olarak ikiye ayrılan tenis kortları, isteklerinize bağlı olarak çelik yapılar ile kapatılmaktadır. Açık tenis kortlarımız, ekonomik ve kullanışlı özelliği ile en çok ilgi gören hizmetlerimizden biridir.

Özellikle toplu konut sitelerinin bahçesinde, otellerin spor alanlarında, belediyeler tarafından tasarlanan ücretsiz tenis alanlarında, okulların bahçelerinde ve büyük spor salonlarının bahçesinde açık tenis kortu tercih edilmektedir.

Özel olarak bir yükseklik talep edilmedikçe 4 metre yüksekliğinde tel örgü ile çevrilen açık tenis kortları, sentetik zemin çeşitlerinden biri ile tasarlanır. Çim halı ile akrilik zemin en çok tercih edilen zemin türlerindendir.

Açık tenis kortlarında aydınlatma sistemi opsiyonel olarak yapılır. Bu aşamada müşterilerimizin istekleri göz önüne alınır. Bu işlemlerde halinde ya da LED projektörler kullanılmaktadır.

Kapalı Tenis Kortu

Tenis okullarında ve ticari amaç ile tenis oynatan yerlerde kullanılan kapalı tenis kortları, günün her saatinde ve her türlü hava koşullarında tenis oynayabilme fırsatı sunar. Çelik konstrüksiyon şeklinde tasarlanan kapalı tenis kortları, özel PVC kaplama ürünleri ya da brandalar ile izole edilmektedir. Diğer kapalı tenis sahalarına göre çok daha sağlam olan kapalı tenis kortlarımız, havadar özelliğe de sahiptir. Eğer isterseniz, tenis kortunun bütün brandalarını açarak istediğiniz zaman hava akışı sağlayabilirsiniz.

Tenis Kortunun Yapım Aşamaları

Son derece profesyonel olarak yürütülen tenis kortu yapımlarımız, alanında deneyimli olan ekibimiz ile başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Kısa sürede tamamlanan tenis kortları, anahtar teslim sistemi ile sunulmaktadır. Tenis kortlarının yapım aşaması aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Altyapı İşlemleri

İlk olarak tenis kortunun yapılacağı alanda aplikasyon işlemi yapılır ve zemin sıfır kortuna gelmesi için tesviye edilir. Daha sonra hafriyat çalışması yapılarak 25 cm derinliğinde kazı işlemi yapılır. Kazılan yerlere 50 cm yüksekliği ve 25 cm genişliği olan çift yüzeyli ahşap kalıplar bağlanır.

Çelik Konstrüksiyon Yapım İşlemleri

Altyapı işlemi tamamlandıktan hemen sonra çelik konstrüksiyon yapımına geçilir. Bu aşamada demir imalatlarının tamamı pas önleyici ve koruyucu özelliği olan renkler ile boyanır. Boyanın sentetik reçineli olmasına ve özel metal antipas özelliği içermesine dikkat edilmelidir.

Ağ Kaplama ve Tel Çit İşlemleri

Tenis kortunun etrafı, 4 metre yüksekliğinde ve 3,5 metre kalınlığında tasarlanır. Göz aralığı ise 50 x 50 mm olması gerekir. Galvanizli PVC kaplı olan helezon tel örgüler ile kaplanan tenis kortunun uzun tarafına 4, kale arkalarına da 4 sıra halinde 4 mm ‘lik çelik halat gerdirilmektedir. Klemensler ile sabitlenen çelik halatlar, isteğinize göre ağ ile kaplanır.

Enerji İşlemleri

Tenis kortunun istenen aydınlığa sahip olması için profesyonel çalışmalar yürütülür. Alanın kademeli bir şekilde aydınlatılmasını sağlamak için bütün aydınlatma direklerine en az 2 tane olmak üzere projektör monte edilir. Bu sayı gerek görüldüğü takdirde artırılabilir. Bütün malzemeler TSE standartlarına uygun olarak seçilir ve işlemler tamamlanarak sistem çalışır hale getirilir.

Zemin İşlemleri

Tenis kortunun en önemli aşamalarından biri de zemin kaplama işlemleridir. Tenis kortunun zemini farklı gruplara ayrılır. Sizlere en uygun olan zemin çeşidi, en uygun fiyatlar ile sunulmaktadır. Tenis kortu zemin çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Tartan Zemin Tenis Kortu

Genel olarak 18 x 36 metre ölçülerinde tasarlanan tartan zemin tenis kortu, profesyonel tenis kortu olarak yapılmaktadır. Ancak isteklerinize bağlı olarak amatör maçlarda da kullanılabilmektedir. Daha çok 8 mm kalınlık tercih edilmektedir. Alt tabaka için 8 mm SBR granül, üst tabaka için ise 5 mm EPDM granül kullanılmaktadır.

Sentetik Çim Tenis Kortu

18 x 36 metre ölçülerinde dizayn edilen sentetik çim tenis kortları okullar, oteller ve siteler gibi profesyonel tenis müsabakalarının yapılmadığı alanlarda tercih edilir. Açık ve kapalı tenis kortu olarak ikiye ayrılır ve amatör maçlar için kullanılır.

Akrilik Zemin Tenis Kortu

Anahtar teslim olarak sunulan akrilik zemin tenis kortları, 2 – 3 mm kalınlığına sahip akrilik boyalar ile tasarlanır. Açık ve kapalı tenis kortlarında da uygulanabilmektedir.

ÇİM HALI

AŞAMALAR

AKRİLİK

AŞAMALAR

TARTAN

AŞAMALAR