Kapalı halı saha futbolu nedir

Halı saha futbolu veya diğer adıyla mini futbol, futboldan türetilerek oluşturulan ve sentetik çimle kaplı kapalı bir sahada oynanan spor. Futboldakinden az kişiyle oynanan maçlarda taç atışı yoktur.

Kapalı halı saha futbolu veya arena futbolu (uluslararası olarak Kapalı halı saha futbolu, hızlı futbol veya showbol olarak bilinir), dernek futbolundan türetilen ve duvarlı hardcourt kapalı arenada oynanmak üzere uyarlanmış mini futbolun beş-a-side versiyonudur. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da en sık bilindiği gibi Kapalı halı saha futbolu, başlangıçta bu iki ülkede kar yağışının açık hava oyununu zorlaştıracağı kış aylarında futbol oynamanın bir yolu olarak geliştirildi. Bu ülkelerde spor salonları Kapalı halı saha futbolu oyunlarına uyarlanmıştır. Diğer ülkelerde oyun duvarlarla çevrili iç veya dış mekan arenalarında oynanır ve Meksika’da “hızlı futbol” (futbol rapido), Brezilya’da Futebol Society veya showbol[1] ve İspanya’da “iç mekan futbolu” (futbol) gibi farklı isimlerle anılır.

Kapalı halı saha futbolu, futsal ve five-a-side futbolu gibi iç mekan oyunları için tasarlanmış diğer dernek futbolu versiyonlarından farklı düzenlemelere sahiptir. Ahşap veya seramik yüzeylerde oynanan futsalın aksine, iç mekan futbolu sentetik çimde (veya British Masters Football çeşidi söz konusu olduğunda sentetik halıda) oynanır.[ 2] Kapalı halı saha futbolu sahaları ya duvarlarla ya da çizgilerle sınırlandırılmıştır ve oyuncu atışları yoktur.

Uluslararası futbol müsabakalarını denetleyen uluslararası organ olan FIFA, kendi iç mekan futbolu kodunu (futsal olarak adlandırdıkları) geliştirerek iç mekan futbolunun sentetik çim versiyonunu onaylamaz.

Kapalı halı saha futbolu, Brezilya’da birkaç mevcut bölgesel ligle showbol olarak bilinir. Bolivya, Kolombiya, Uruguay, Ekvador ve Peru’da da resmi ulusal ligler kuruldu. Bununla birlikte, Brezilya’da oynanan iç mekan futbolunun en yaygın varyasyonları futsal değil, aynı zamanda futebol toplumudur.

Kapalı halı saha futbolu, birkaç amatör, üniversite ve profesyonel ligin çalıştığı Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika’da en popüler olanıdır. Uluslararası alanda futsaldan daha az popüler olsa da, Kuzey Amerika dışındaki birçok ülkede lig düzeyinde Kapalı halı saha futbolu da oynanmaktadır. Dünya Mini Futbol Federasyonu (WMF), Uluslararası Hızlı Futbol Federasyonu’nun (FIFRA) yerini alan uluslararası düzeyde Kapalı halı saha futboluun yönetim organıdır.

Aslen Avrupa’da icat edilen mini futbol terimi, WMF tarafından spor için standart bir uluslararası isim olarak benimsenmiştir.Kapalı halı saha futbolu da birçok Avrupa ülkesinde oynanmaktadır. Birleşik Krallık’ta Masters Football en tanınmış yarışmadır. Masters takımları arasındaki turnuvalar (her ülkeden profesyonel 11-a-side takımlarından deneyimli eski oyunculardan oluşan) düzenli olarak oynanır. İspanya’da, 30’dan fazla ex-professional, beş-a-side varyantı oynayan Liga Fertiberia’daki kulüplerini temsil ediyor.

Avrupa Minifutbol Federasyonu (EMF) olarak bilinen Avrupa Kapalı halı saha futbolu federasyonu[18] her yıl Avrupa Mini Futbol Şampiyonası’nı (miniEURO) düzenliyor ve son yıllarda ülkeler ulusal mini futbol federasyonları kurdu. EMF, altı-a-side futbol varyasyonlarını düzenler ve bu, birden fazla sahaya sahip büyük bir özel yapım tesisten veya hatta geçici olarak daha küçük sahalara bölünmüş 11-a-side sahasından farklı şekil ve boyutlarda gelebilir. Bu, futsal’ı tanımlamak için mini futbol teriminin kullanıldığı Rusya ve diğer bazı eski Sovyet ülkelerinde kullanılan terimle karıştırılmamalıdır.

Uluslararası yarışmalar

Kapalı halı saha futbolu tüm dünyada oynanmaktadır. Şu anda, sporu tanıtmaya adanmış uluslararası federasyon, İsviçre merkezli Dünya Mini Futbol Federasyonu’dur (WMF). WMF, Meksika ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan Uluslararası Hızlı Futbol Federasyonu’nun (FIFRA) yerini aldı. Afrika Minifutbol Federasyonu (AMF), Asya Minifutbol Konfederasyonu (AMC), Panamericana de Minifútbol Konfederasyonu (BGBM), Avrupa Mini Futbol Federasyonu (EMF), Okyanusya Mini Futbol Federasyonu (OMF) dahil olmak üzere sporu yöneten bölgesel federasyonlar da vardır.

Bu resim, onu çevreleyen ribaund tahtaları olan kapalı bir futbol arenasını gösteriyor.
Tahtaları olan kapalı bir futbol arenası.
Futsal, Uluslararası Futbol Federasyonu FIFA tarafından denetlenmeden önce, ilk Futsal Dünya Şampiyonu Brezilya’nın São Paulo kentinde yapıldı.[ 3] Bu yarışma 1982’de gerçekleşti ve FIFUSA tarafından (FIFA’dan önce) gerçekleştirildi. Brezilya ilk Futsal Dünya Turnuvası’nda (1982) ve ikinci Futsal Dünya Turnuvasında (1985) geldi. FIFA 1989’da bu şampiyonayı geçti ve yarışmayı FIFA Futsal Dünya Şampiyonası olarak yeniden adlandırdı.

FIFRA, varlığı sırasında Milli takımlar için Kapalı halı saha futbolu Dünya Şampiyonası da dahil olmak üzere çeşitli Kapalı halı saha futbolu turnuvaları düzenledi. Bu turnuvanın tek baskısı 1997’de Meksika’da gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk WMF Dünya Kupası’nın yapıldığı 2015 yılına kadar başka hiçbir dünya şampiyonası oynanmadı. 2019 itibariyle üç WMF Dünya Kupası düzenlendi ve Meksika şu anki dünya şampiyonu oldu. 2018’de Prag’da 21 Yaş Altı oyuncular için bir Dünya Kupası düzenlendi ve Çek takımı şampiyonluğu aldı.2021’de Kiev, Ukrayna’da kadınlar için bir Dünya Kupası planlanıyor.

Dünyanın dört bir yanından milli takımlar için kapalı bir six-a-side futbol turnuvası olan Star Sixes, 2017 yılında Londra’daki O2 Arena’da düzenlendi. WMF’nin himayesi dışında düzenlenen bu turnuvada, daha önce kendi ülkelerinin dernek futbol milli takımlarında oynayan oyuncular yer aldı. Toplam on iki takım katıldı ve Fransa şampiyonluğu kazandı. Star Sixes’i yinelenen bir etkinlik haline getirmeyi amaçlıyor;[11][12][13] 2019’da İngiltere’nin şampiyonluğu kazanmasıyla ikinci bir baskı gerçekleşti.

Kurallar

Olası bir Kuzey Amerika Kapalı halı saha futbolu sahasının diyagramı
Kurallar yönetim organları arasında değişir, ancak dernek futbolundan neredeyse evrensel kural sapmalarından bazıları şunlardır:

Alan. Çoğu Kapalı halı saha futbolu arenası, suni çim zeminli dikdörtgen veya dikdörtgen şeklindedir. Birçok üniversite içi ligde oyun basketbol sahalarında oynanabilir, bu durumda zemin parkedir. Duvarlar (genellikle bu spor için kullanılan hokey dasher tahtaları ve pleksiglaslar) arenayı bağladı. Saha boyutları genellikle futbol sahalarından daha küçüktür ve goller duvarlara dizilir. Goller de standart futboldan daha küçüktür ve ceza sahası da daha küçüktür. Alan genellikle Kuzey Amerika’da bir hokey pisti için düzenleme boyutu olan 200′ x 85’tir (yaklaşık 61m x 26m).
Süre. Çoğu Kapalı halı saha futbolu maçı, toplam 60 dakikalık oyun süresi için her biri 15 dakikalık dört çeyreğe ayrılır. Birinci ve ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekler arasında 3 dakikalık iki dönem ve ikinci ve üçüncü çeyrekler arasında 15 dakikalık bir devre arası vardır. Oyun süre dolana kadar bağlı kalırsa, fazladan 15 dakikalık, altın gol uzatma süreleri olacaktır. Ancak amatör ligler genellikle berabere maçlar için uzatma yapılmadan 25 dakikalık iki yarıdan oluşur. Futsal’da her takım, her biri bir dakikadan oluşan yarıda bir mola verebilir. Ayrıca, yaralanmalar, fazla mesai veya durma süresi için ek süre yoktur.[ 19]
Takım. Çoğu Kapalı halı saha futbolu maçı, kaleci ve saldırganlar ve forvetler olarak da bilinen savunma veya forvet dahil olmak üzere takım başına altı aktif oyuncuyla oynanır. Yedek oyunculara izin verilir. Yüksek oyun seviyelerinde, oyuncuların statik olarak tek bir pozisyonda kalmak yerine pozisyonlar arasında akıcı bir şekilde hareket etmeleri yaygındır.

Duvarlardan oynayın. Top, bir veya daha fazla duvara cezasız veya durmadan temas kuracak şekilde vurulabilir. Top duvarların üzerinden uçarsa veya tavana temas ederse, oyun durdurulur ve topa en son dokunan takıma karşı çıkan takım, topun arenadan çıktığı veya tavanla temas ettiği yerde serbest vuruş yapılır.
İletişim kuralları. Standart temas kuralları genellikle geçerlidir (yani topun üzerindeki bir oyun sırasında topla temas kurulmalı, el veya dirseklerle şarj edilmemeli, arkadan şarj edilmemeli, rakibi tutmamalıdır vb.). Birçok lig sürgülü takım kullanımını yasaklar, ancak bu tür teknikler suni çim veya ahşapta kaygan bir doğal çim alanında olduğundan daha az kullanışlıdır. Bir iç sahada kaymaya çalışılırsa ağrılı yanıklar ve/veya kesikler meydana gelebilir.

ofsayt yok. Çoğu lig ofsayt kuralı olmadan oynar. Bazı ligler, oyuncuların topu her üç hattan da rakibin ceza sahasına kendi ceza alanlarının ön çizgisinin arkasından havada oynamasını yasaklayan “üç hatlı bir ihlal” uygular. İhlaller genellikle rahatsız edici takımın ceza sahasının ön saflarında rakip takım için serbest vuruşla sonuçlanır.
Bu ortak konuların ötesinde, spor bireysel liglerin özelliklerine göre yapılandırılmıştır. Bu kuralların çoğu buz hokeyi gibi diğer arena sporlarından benimsenmiştir. Aşağıda daha yaygın olanlardan bazılarının bir listesi bulunmaktadır:

İkame. Çoğu lig, top oyun dışıyken sınırsız oyuncu değişikliğine izin verir. Bazıları, bir oyuncunun başka bir adım atmadan arenadan ayrılması koşuluyla, oyun devam ederken canlı ikame izin verir. Liglerin azınlığı vardiyalı olarak ikame gerektirir.
Kartlar. Dernek futbolunun geleneksel sarı ve kırmızı kartlarına ek olarak, bazı ligler sarı kart verilmeden önce üçüncü renkli bir kart (mavi ortak bir renktir) veya başka bir uyarı şekli içerir. Genellikle, üçüncü kartlı ligler bir ceza kutusu kuralı içerir ve bu üçüncü kartın verilmesi, cezalandırılan oyuncunun, takımının stenografi oynadığı belirli bir süre (genellikle buz hokeyinde olduğu gibi iki dakika) kutuda oturmasını gerektirir. Geleneksel kart sistemini kullanan liglerde, sarı kartın yanında ceza kutusu kuralı taşıması yaygındır. Kapalı bir ligdeki mavi kart, ciddi fauller veya sportmenlik dışı davranışlar için olabilir. Örneğin, bir oyuncu tarafından kasıtlı bir hentbol, topun bir kaleci tarafından yanlış kullanılması, kalecinin tehlikeye atılması, uçağa binme ve kalecinin atışları sırasında herhangi bir faul nedeniyle olabilir.[ 20] Mavi kart, oyuncu için iki dakikalık bir ceza gerektirir. İkinci bir mavi kart alacak olsaydınız, onun yerine sarı kartla ödüllendirilir ve iki dakikalık bir ceza daha cezalandırılırsınız. Üçüncü kez ceza, oyuncu için iki dakikalık bir ceza ve ejeksiyon anlamına gelen idari bir kırmızı kart alır. Düz bir kırmızı araba, oyuncu için beş dakikalık bir ceza ve fırlatma alır.

Bölgeler. Kaleyi çevreleyen kısa alanlar ve duvarlar nedeniyle, ortak bir taktik, kaleye şut atarak ve diğer takımın savunmasını bunaltan ve yakın mesafeden gol atan beş kaleci olmayan oyuncunun hepsiyle kaleye hücum ederek başlangıç vuruşunda gol atmaya çalışmaktır. Bu, oyunun taktiklerini ve dramını tükettiğinden, birçok lig, topun bir oyuncu tarafından dokunulmadan kaleye doğru belirli bir ileri mesafeden fazlasını geçmemesini gerektiren buz hokeyi benzeri bir bölge kuralını benimsemiştir.

Top. Suni çimde oynanan iç mekan futbolu için futbol topu düzenlemedir ve açık hava futbolu ile aynıdır. Futsal veya sert ahşap üzerindeki Kapalı halı saha futbolu için top, daha küçük bir oyun alanı olduğu için düşük sıçrama, ağırlıklı ve daha sert olacak şekilde tasarlanmıştır.[ 21]
Kırışıklık. Bazı ligler kaleci kutusunun içinde kırışık adı verilen özel bir bölge uygular. O oyuncu zaten topa sahip olan kırışıklık içine girmedikçe hiçbir oyuncu topu kırışıklıktan vuramaz.

Çok noktalı puanlama. Bazı ligler, basketbolun üç sayılık saha golüne benzer şekilde, daha uzak bir mesafeden atılan gollere, bir yayın arkasından iki veya üç puan değerinde değer verir. Bazen, çok puanlı bir sisteme sahip ligler, küçük bir teknik ihlalin, suçsuz takıma rakip kaleciye bir puan değerinde gol atması için bire bir fırsat verdiği kuralını da kullanır. Birçok kapalı karma eğitim ligi, bir kadın oyuncuya tek bir gol atması için iki puan verecektir.
Altıncı saldırgan. Bazı ligler, son dönemin sonlarında bir veya iki gol geride kalan bir takımın, tam da bu koşullar altında buz hokeyinde yapıldığı gibi, maçı bağlama girişiminde hücumunu artırmak için kaleciyi altıncı sıradaki bir oyuncuyla değiştirmesine izin verir.

Kaleci. Kapalı arena futbolunda kalecinin normal futbol görevlerinden farklı kuralları vardır. Kaleci, penaltı kemerinde beş saniyeden fazla elleri veya ayakları ile topun kontrolüne sahipse, karşı takıma serbest vuruş verilecektir. Futsal’da kaleci kendi yarısında topa dört saniyeden fazla sahip olmayabilir. Ayrıca kalecinin topu yarı yol çizgisinin üzerine atmasına izin verilmez. Ayrıca top oyun dışına çıkmamış, yarı çizgiyi aşmamış veya karşı takıma sahip olmuşsa kaleci topa dokunamayabilir. Bu koşulların herhangi birinde bir ceza verilecek ve diğer takım için penaltı vuruşu yapılacaktır.
Bu, ahşap bir mahkemenin yüzeyinde oynanan bir futsal oyunu tasvir ediyor.
Ahşap bir sahada futsal oynanan bir oyun.

Birikmiş Fauller. Futsal’da tüm fauller skor tahtasına kaydedilir ve bir takım altı veya daha fazla faul yaparsa, rakip takıma duvarsız serbest vuruş verilir. Penaltının nerede olduğuna bağlı olarak tekme atılacak iki ceza noktası vardır. İlk penaltı noktası kemerin üstündeki kale çizgisinden 20 fit uzaktadır. İkinci penaltı noktası kale çizgisinden 30 fit uzakta ve kalenin merkezindedir. Birikmiş fauller ikinci yarının başında sıfırlanır ancak uzatmalara taşınır.

TEKLİF İSTEYİN

Konuşmayı Başlat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz.