Kapalı Halı Saha Maliyeti ve Maliyeti Etkileyen Faktörler

Kapalı halı saha maliyetini etkileyen faktörler aşağıda sıralanmıştır.

  1. Alt yapıyı oluşturmak için yapılacak hafriyat çalışması zemin etüdünden sonra ortaya bir maliyet çıkaracaktır. Kapalı halı sahanın kurulacağı yüzey ne kadar düz ve uygun ise maliyet o derecede düşecektir.
  2. Kullanılacak beton ve demir maliyeti etkileyen diğer bir unsurdur.
  3. Drenaj için kullanılacak  mıcır miktarı total fiyatı etkilemektedir.
  4. Kapalı halı sahada kullanılacak sentetik çim halı; genelde 55mm hav boyunda sentetik çim halılardır. 60mm profesyonel sahalarda tercih edilir fakat kaliteli ve uzun ömürlü bir halı saha isteyen işletme sahipleri tercih etmektedir. 50mm çim halı da ekonomik bir tercihtir ve minimum 40mm sentetik çim halı sahalarda kullanılabilir. Kullanılacak çim halının hav boyları ve kaliteleri de maliyeti etkileyen faktörlerden biridir.
  5. Sentetik çim halı yan malzemeleri; sentetik çim halılarını yapıştırmak için özel üretilmiş yapıştırıcılar,  Helmetin bezi 25-30cm genişliğinde ve sentetik çim halıları ek yerlerinden yapıştırırken kullanılır.
  6. Sentetik çim halı dolgu malzemeleri;  silis kum dolgu (25-30kg/m2), kum dolgu halının hav boyuna göre metrekarede değişkenlik göstermektedir, SBR granül
  7. Halı saha demir konstrüksiyonu; halı sahaların ana yapı malzemeleri arasında demir boru profiller bulunmaktadır. Bu profillerin uygun kalitede ve çapta olması önemlidir.
  8.  Kapalı halı saha aydınlatma ve tel örgü; halı saha aydınlatması, tel örgü gibi konular da kapalı halı saha maliyetini etkileyen unsurlardan biridir.
  9. Kapalı halı saha çatı kaplama malzemesi; Kapalı halı saha kaplama malzemeleri branda, PVC çatı kaplama ve sac kaplama olarak üç çeşittir. Branda en uygun fiyatlı kapalı halı saha kaplamasıdır.

Kapalı halı sahanın maliyeti yanı sıra aylık giderleri de bulunmaktadır. Peki kapalı halı saha açmak karlı mı ? Aşağıdaki konuda da buna değinelim.

Kapalı Halı Saha Açarak Para Kazanmak

Kapalı Halı sahada genel olarak yedişer kişiden 2 takım 14 kişi maç yapılmaktadır. Maçlar 1 saatlik süre zarfında oynanmaktadır. Bölgenin konumu, gelir durumuna göre kişi başı 10 TL gibi bir ücret alınmaktadır. Kısaca 1 saatlik zaman zarfında size 140 TL gelir getirecektir.

Kış döneminde geç saatlere kadar oynatma imkanı açık halı sahalara oranla kapalı halı sahalarda daha fazladır fakat yaz döneminde kapalı halı saha çok fazla tercih edilememektedir. Genelde kapalı halı sahlarda günlük 1000 TL’nin üzerinde kazanç sağlanmaktadır.

Ayrıca hafta sonları işlerin daha iyi olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Gelirler sadece maç saati değil kurulacak kafeterya sayesinde de artırabilirsiniz.
Halı saha yatırımı masraflı bir yatırımdır. Ancak doğru konum seçimi ve yaptırmadan önce çevrede yaşayanların sosyal, gelir durumlarını dikkatli bir şekilde analiz ederseniz çok iyi kazanç elde edebilirsiniz. Kapalı halı saha açarak para kazanmak konusunda doğru konum ve doğru sosyal çevre analizi yapılırsa iyi kazanç sağlanacaktır.

Kapalı Halı Saha Açmak İçin Gerekli Belgeler

Öncelikle o ilde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Tesisi kurulacağı alanı beyan etmek, tesiste hangi  imkânlar bulunacağını belirtmeniz gerekmektedir. Gerekli incelemeler yapılarak kısa süre içerisinde olumlu ya da olumsuz cevap verilip ve gerekli belge verilecektir.

Halı Saha Sicil Kaydı: TFF Bölge Müdürlüğüne müracaat etmelidir. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden alınan izin belgesi ile birlikte halı saha ile ilgili tüm bilgileri sunarak halı saha sicil kaydı yaptırmanız gerekmektedir.

İşyeri Ruhsatı: Halı saha açmak için üste belirtilen başvurular olumlu sonuçlandıktan sonra  işyeri ruhsatı için başvuruda bulunmalıdır. Bunun için bölgedeki yerel belediye ile iletişime geçmelisiniz. Açacağınız kapalı halı sahanın yeri herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa bu ruhsat kısa sürede çıkarılmaktadır.

TEKLİF İSTEYİN

Konuşmayı Başlat
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz.